Trakya’nın yüz akı; papazkarası

0

Farklı üzüm türlerinden üretilen şarapların tüketici tarafından sık tercih edilmesi nedeniyle tek tip üzüm yetiştirmekten vazgeçen ve bu kapsamda papazkarası üzümü ekili bağ sayısının azalması tehlikesiyle karşı karşıya kalan Yeniköy bağları papazkarası üzümü ile yeniden buluşuyor…

Yeniköy, Kırcasalih, Aslıhan ve Şerbettar (Şa-raplar) köylerinin bulun-duğu aksta rüzgâr sirkülas-yonunun etkisiyle şaraba ekstra bir lezzet katan papazkarası üzümü Yeni-köy bağlarında yeniden diriliyor. Tanenleri yu-muşak olan ve şaraba canlı bir kırmızı renk veren papazkarası üzümü, bağ-cıların da teşvikiyle Yeni-köy bağlarında yeniden hayat bulurken şarap ta-dımcıları ise orta gövdeli, canlı asiditeli, damakta orta kalıcılıkta tat bırakan papazkarasının şarapçılık sektörü için çok önemli bir üzüm çeşidi olduğunu vurguluyor.
Bu kapsamda harekete geçen Uzunköprü Belediyesi, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ile Öktem Bağcılık geçtiğimiz hafta sonu, yöreye özgü özel bir üzüm çeşidi olan papazkarasına dikkat çekmek amacıyla Uzunköprü’nün Yeniköy Mahallesi’nde, ‘Yeniköy Papazkarası Bağ Bozumu’ etkinliği düzenledi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uzunköprü Kültür, Sanat ve Tarım Festivali kapsamında düzenlenen ve Uzunköprü Belediye Başkanı Avukat Enis İşbilen ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu’nun yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve yöre halkından vatandaşlar katıldığı etkinlikte paazkarası üzümü ekili Yeniköy bağları, şarkılar ve türküler eşliğinde bozuldu.
İŞBİLEN: DÜNYANIN EN LEZZETLİ ÜZÜMLERİ UZUNKÖPRÜ’DE YETİŞİYOR
Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dünyanın en lezzetli üzümlerinin Uzunköprü’de yetiştiğini belirterek, “Bu hat üzümün en iyi yetiştiği alanlardan biri. En tatlı, en leziz üzümlerin burada yetişmesinin nedeni, yılın 365 günü en çok güneş ışığının alındığı yer Uzunköprü, yani bir anlamda lezzet enlem ve boylamdan kaynaklanıyor. Yörenin tanıtımına en lezzetli katkıyı sunmak için bağ bozumu etkinliği düzenledik” dedi.
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da eski İpekyolu’nda bulunan Yeniköy Mahallesi’nde en geç hasadı yapılan papazkarası üzümünün hasadını turizme katkı sağlaması amacıyla törensel bir havada gerçekleştirdiklerini belirtti. Edirne’de tarımsal turizmi daha da çeşitlendirmek amacıyla bu tarz etkinlikleri sıklaştıracaklarını ifade eden Bacıoğlu, “Bunun agro ve gastronomi turizmine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gelecek yıllarda turizm paketlerine, bu bölgelerde bağ bozumu programları hazırlamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Trakya'nın yüz akı; papazkarası
ÖKTEM BAĞCLIK’TAN PAPAZKASI TADIMI
Konuşmaların ardından yöresel kıyafet giyen bölge halkı hep birlikte Makasbaşı mevkiindeki papazkarası üzümlerinin ekili olduğu bağlara girerek ellerindeki özel makaslarla üzümü asmadan ayırdı. Günbatımında, törensel bir ritüel halinde gerçekleşen bağbozumu sonrası köy meydanına geçildi. Burada, Öktem Bağcılık tarafından gerçekleşen tadım ve ikram sunumuna katılan vatandaşlar, papazkarası üzümünden elde edilen şaraplardan tatma imkanı buldu.
PAPAZKARASI ADI NEREDEN GELİYOR?
Mavi – siyah renkte olan ve hem kırmızı şarap üretiminde hem de sofralık olarak kullanılan papazkarasının adı ise manastıra gelir sağlamak için etrafında bağ dikip şarap üreten keşişlerden geliyor.
1930’larda Türkiye’de araştırma yapan uzmanlar şaraplık açıdan en ön plana çıkan üzümlerden biri papazkarasının bölgede 4 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu sonucuna varıyor. Sadece kırmızı değil aynı zamanda beyaz ve rose (pembe) şarabın da üretildiği papazkarası üzümü, Trakya’nın, özellikle de Edirne’nin Uzunköprü ilçesinin marka üzüm çeşidi olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: Orkun AKMAN – HUDUT

Paylas.

About Author

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: