İşte 2018’in Top Chef’i!

0

Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 6. kez düzenlediği geleneksel Top Chef 2018 Yarışması’nın birincisi Uğur Borstancıoğlu oldu.

Türkiye’nin lider toplu yemek ve destek hizmetler sağlayıcısı Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 6. kez düzenlediği geleneksel Top Chef 2018 Yarışması’nın birincisi belli oldu. Sofra/Compass Group Türkiye’nin birbirinden profesyonel 7 şefinin yarıştığı Top Chef 2018’de birinci, Şef Uğur Bostancıoğlu oldu.

Bu yıl 6. kez düzenlenen Top Chef 2018, 13 Ekim’de İstanbul Gastronometro mutfağında gerçekleştirildi.

Finalde 7 şef yarıştı

Yarışmanın büyük finali için, Türkiye genelinde yapılan bölgesel seçmelerle Sofra/Compass Group Türkiye’ye bağlı olarak çalışan şefler kıyasıya mücadele ettiler. Toplamda 95 şefin bir araya geldiği elemelerde, Top Chef 2018 finalinde yarışacak 7 şef belirlendi.

Jüri üyeliğini, Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Yazar Deniz Gürsoy, Yemek Kültürü Araştırmacısı Nilhan Aras, Gastronometro Yönetici Eğitmen Şef Vedat Demir ve İşletmeci Şef, Yeme-İçme Yazarı Özlem Mekik’in yaptığı yarışmada birinciliği, Şef Uğur Bostancıoğlu kazandı.

Bu yılın konsepti; “Sürpriz Zorluklar”

Büyük bir ilgi ile takip edilen geleneksel Top Chef Yarışması’nın bu yılki konsepti “Sürpriz Zorluklar” oldu. Finale kalan 7 profesyonel şeften, 60 dakika içerisinde 3 farklı tabak sunumu hazırlamaları istendi. Şeflerin tüm bilgi ve becerilerini kullanarak hazırladığı yemek tabakları jüri üyeleri tarafından test edildi. Lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, hijyen ve zamanlama gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu değerlendirmeler sonucunda jüri birinciyi belirledi.

Ödül töreninde konuşan Sofra/Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal, Top Chef yarışmasına duyulan ilgi, yaşanan heyecan, takımdaşlık ve rekabetin Sofra Ailesi’nin ruhunu yansıttığını belirterek, “Her yarışmada birbirinden hünerli şeflerimizin aşçılık kabiliyetlerini hayranlıkla izliyoruz. Bu yıl da birinciyi seçmekte zorlandık. Ancak amacımız sadece yarışmak değil. İlk kez 2012 yılında başlayan ve geleneksel hale gelen Top Chef, günümüzün en yaratıcı ve popüler meslekleri arasında gösterilen aşçılığın çok daha ileri seviyelere taşınması ve gastronomi kültürünün gelecek nesillere taşınması, ülkemizi uluslararası arenalarda temsil edecek aşçıların daha çok cesaretlendirilmesi adına önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.

Kaynak: GıdaHattı

Paylas.

About Author

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: