Kusursuz zeytinyağı için sırık yerine tarak kullanın

0

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, kusursuz zeytinyağı için en önemli aşamanın hasat olduğunu ve hasatta sırık yerine tarak tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

ZEYTİN hasat döneminin başlamasıyla birlikte zeytinliklerde hasat hareketliliği başlarken, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, doğru hasadın nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Türkiye’de atadan kalma yöntemlerle yapılan zeytinciliğin önüne geçmek ve doğru şekilde zeytin ile zeytinyağı üretmek için çalışmalar gerçekleştiren

derneğin başkanı Totoş, Türkiye’deki zeytinyağının uluslararası tadım kriterlerinin beklentilerini karşılayamamasının asıl nedenlerinden birinin hasat olduğunu söyledi.

Kusursuz zeytinyağı için sırık yerine tarak kullanın
 

Hasarlı şekilde hasat edilen zeytinden kusursuz yağ beklenmemesi gerektiğini vurgulayan Totoş, “Zeytin dalına vurduğumuz zaman zeytinin üzerindeki koruyucu tabakayı zedelemiş olacağız ve mikropların dokunun içerisine girmesini kolaylaştırmış olacağız. Yerine hiçbir şey bulamıyorsak çok ucuz fiyata satın alabileceğimiz tarakları kullanacağız. Çocukların saçını taradığımız gibi zeytinin dallarını bununla tarayabiliyoruz. Bu sayede kusursuz tane alabiliriz. Kusursuz bir şekilde toplandıktan sonra kusursuz bir şekilde işlenen bu zeytin, dünyanın en harika besinlerinden biri oluyor. Dünya Gıda Teşkilatı’nın üç yıl boyunca üst üste dünyanın en güvenilir gıdası seçilen zeytinyağı, işte böyle üretiliyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Paylas.

About Author

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: