Dünyanın en büyük baklavası

0

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Fuar’da dünya rekoru kırıldı. Dev fırında yapılan 513 kilogramlık Türk baklavası Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

513 kilogramlık Türk baklavası Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Travelexpo 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi’nin ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezinde başladı. Çeşitli şehirlerin ve ürünlerin yer aldığı fuarda dünya rekoru kırıldı. Türk aşçılarının el birliğiyle, yaklaşık 2.5 metre genişliğinde, 7 metre uzunluğunda ve 11 bin 800 dilim şeklinde dev gibi bir fırının içinde yapılan 513 kilogramlık baklava Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
Fuarın açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ‘Az sonra Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek ilginç bir denemeyi hep beraber göreceğiz. Türkiye son derece zengin ve bereketli bir coğrafyada. Türkiye çok sayıda büyük medeniyetin ev sahibi olan bir ülke. Tarihi ve kültürel zenginlikleri Türkiye’nin en önemli zenginliğidir. Anadolu toprakları dünyanın en büyük arşividir. Anadolu Türkiye toprakları dünyanın en zengin kütüphanesidir. Fiilen, tabiat varlıklarıyla ve kültürel varlıklarıyla okunan en büyük kütüphanesidir. Örnek olsun diye söylüyorum, 2018 yılı Türkiye’de Troya yılıdır. Türkiye’nin her yerinde muazzam zenginliklere sahibiz. Diyebiliriz ki Roma’da İtalya’da olduğundan daha fazla roma eserleri Türkiye’de vardır. Yunanistan’dan olduğundan daha fazla Yunan eserleri Türkiye’de vardır. Bunların ne yazık ki henüz bir kısmını gün yüzüne çıkartmışız. Dünyanın en eski yerleşim yerleri burasıdır. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da İstanbul’daki kazılar dolayısıyla Beşiktaş’ta ortaya çıkmış olan kalıntıların büyük bir geçmişe sahip olduğu iddia ediliyor. Bütün bunların hepsini büyük zenginlik olarak görüyoruz’ dedi.

‘Türkiye 38 milyon yabancı ziyaretçiyi ev sahibi olarak kabul edeceğini görüyoruz’

Kaynak: (Seyid Fatih Poyraz/İHA) 

Paylas.

About Author

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: